مراسم قرعه‌کشی طرح فروش فوری با قیمت قطعی چهار محصول ایران خودرو در ۴ اردیبهشت برگزار شد.
در مراسم قرعه‌کشی  مشخص شد که در این طرح، چهار میلیون و ۷۹۴ هزار و ۱۶۶ نفر، برای ظرفیت چهار هزار نفری محصولات ایران خودرو شرکت کرده بودند.
ثبت‌نام کنندگان در طرح فروش خودرو به مادران نیز برای پژو پارس سفارشی ۱۰۷ هزار و ۸۷۲ نفر، برای پارس تویوفایو ۱۷۱ هزار و ۸۲۱ نفر، برای رانا پلاس پانوراما ۱۸ هزار و ۲۱۲ نفر و برای رانا پلاس ۸ هزار و ۷۸۶ نفر بودند. در حالی که ظرفیت عرضه دو خودروی نخست، هر کدام ۱۵۰۰ دستگاه و دو محصول بعدی، هر کدام تنها ۵۰۰ دستگاه بود. (تسنیم).
آنگونه که فرارو گزارش داده است در طرح عمومی، شانس تصاحب یکی از چهار هزار خودروی عرضه شده معادل یک به هزار و ۲۵۰ خواهد بود. در مجموع هر دو طرح، از بین متقاضیان که تقریبا معادل شش درصد کل جمعیت کشور بودند، تنها اسم هشت هزار نفر به‌عنوان برنده در قرعه‌کشی بیرون می‌‌آمد و شانس برنده شدن کمتر از دو دهم درصد بود.

حذف قرعه‌کشی محقق می‌شود؟

آیا با وجود این تعداد متقاضی برای خرید خودرو، شرکت‌های خودروسازی توان حذف قرعه‌کشی را دارند؟
فربد زاوه، کارشناس صنعت خودرو در گفتگو با تجارت‌نیوز گفت: همه افرادی که در طرح‌های فروش و قرعه‌کشی ثبت‌نام می‌کنند متقاضی خرید خودرو نیستند.
او افزود: این طرح‌های فروش، مانند لاتاری است. افراد برای سود و رانتی که در این طرح‌ها وجود دارد ثبت‌نام می‌کنند. در این لاتاری، گاهی خودرو به دست مصرف‌کننده واقعی و گاهی به دست دلالان می‌رسد.
این کارشناس صنعت خودرو ادامه داد: اگر تغییری در روند قیمت‌گذاری خودروها ایجاد نشود و فاصله قیمت خودرو در کارخانه و بازار کاهش نیابد، امکان حذف قرعه‌کشی وجود ندارد.
نظر مردم چیست؟
در ادامه نظر برخی از مخاطبان تجارت‌نیوز را در مورد قرعه‌کشی خودرو می‌خوانیم.
«وقتی نمیتونین تقاضای داخل رو تامین کنین اختصاص نیمی از تولید به مادران یعنی چی؟ چرا نیاز سنجی نمی‌کنین که چه کسانی بیشتر نیاز دارن به اون‌ها بدین؟»
«دوستان بزرگوار دقیقا همه سر کاریم. هر بار قرعه کشی می‌شه نسبت به بزرگی و کوچیکی شهرها پنج شش نفرو اعلام می‌کنن. باقی هم الا برکته الله، نوش پشت گوش خودشون و دلالان محترم میشه. پنجاه و هفت بار ثبت نام نموده‌ام و هنوز کلمه برنده نشده‌اید اعلام می‌شه. چطور میاد به من و شما دویست میلیون سود میده تا وقتی خودشون و عزیزان دلال هستن. چراغی که به خونه رواست به مسجد حرامه.»
«فردی که میگید اسم ننویسید، وجدان خودت قاضی، اول خودت اسم ننویس حتما خودت اسم نوشتی که اومدی اینجا خبرها رو پیگیری میکنی. مطلب بعدی این هستش شرکت های به اصطلاح خودروسازی نباید کسی که دوره‌های قبل برنده و به هر دلیلی ماشین نگرفته را مجددا در قرعه کشی جدید شرکت دهند.»
«خداییش همه سرکاریم. از سال ۹۹ تا حالا دارم ثبت نام میکنم هیچی هم در نیومده. تازه یکه از رفیقام بهم گفته یه نفر و توی … پیدا کرده که ۲ تومان می‌گیره تازه اسمتون و میبره توی قرعه کشی. میگه تمام اینها مسخره بازیه و همتون سرکارید. من نمیدونم چرا بعد این دوسال یه بار هم نباید ما برنده بشیم. من که کلا شک دارم اصلا اسم ما توی قرعه کشی باشه.»

«یک سوال، چرا تعداد ثبت کننده ها کم نمی شود؟ چرا خودرو را به مصرف کننده واقعی نمی دهید؟»
به گزارش تجارت‌نیوز، در چنین شرایطی وزیر صمت تا کنون چندین بار وعده حذف قرعه‌کشی خودرو را داده است.